Vstup do interní sekce

Dopis panu ministerskému předsedovi a ministru zdravotnictví COVID 19

18.3.2020

Vážený pan
Ing. Andrej Babiš
předseda vlády České republiky
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 Praha 1

cc
Vážený pan ministr
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Palackého náměstí 4
128 01 Praha 2

 

V Praze dne 17. března 2020

Věc: Coronavirová infekce

Vážený pane premiére, vážený pane ministře,

obracíme se na Vás za praktické lékaře, kteří stojíme v první linii boje nejen proti coronavirové infekci. Domníváme se, že je nutné okamžitě řešit tyto problémy:

1) Je nutné vydat závazný postoj k návštěvám pacientů v ordinaci, zejména administrativních návštěv (řidičské průkazy, zbrojní průkazy, pracovně lékařské prohlídky apod.). Měl by být vydán veřejně "generální pardon" na určitou dobu, o kterou se prodlužuje platnost těchto prohlídek tak, aby je nemuseli klienti nyní absolvovat. Pacienti se obávají usednout bez prohlídek za volant, obávají se propadnutí zbrojních průkazů, bojí se nastoupit do práce – zejména u rizikových zaměstnání. 

2) Zásadním problémem pro fungování primární péče je udržení maximálního počtu zdravotníků zdravých. Je tedy nutné okamžité zajištění ochranných pomůcek, jinak hrozí kolaps tohoto "nárazníku" zdravotního systému. Vybavení ochrannými pomůckami je tedy zcela zásadní. V tuto chvíli totiž dochází zásoba i ordinacím, které byli pomůckami vybaveny, ale již je spotřebovaly a zatím dodané  jsou na jeden, maximálně několik dní. Musí být urychleně zaveden funkční  systém jejich distribuce v požadovaných počtech.

3) Ministryně financí Ing. Schillerová slíbila blíže nespecifikovanou toleranci při používání EET. V tuto chvíli je tento příslib zcela nedostatečný. Zavedení EET by se mělo zcela zrušit, popř. odložit. Lékaři jsou t. č. fyzicky i psychicky zcela přetíženi. Dalším problémem je i vystavení IT techniků nákaze při technologických návštěvách v ordinacích apod.

4) Měly by se řešit nedořešené problémy s ePN, jejichž množství stále narůstá.

5) Jako lékaři apelujeme na politiky i sdělovací prostředky na racionální informování obyvatel. Šedé obrazy podbarvené dramatickou hudbou ve zpravodajství některých televizních stanic, atd. zhoršují psychický stav všech pacientů, ale zejména pacientů s depresemi a anxiosními poruchami. Je známo, že psychika velmi výrazně ovlivňuje i imunitu.

Děkujeme za spolupráci
 

doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., v. r.
předseda SVL ČLS JEP
MUDr. Cyril Mucha v. r.
za výbor SVL ČLS JEP

 

Autor: František Jeřábek  |   Sekce: Zprávy   |   Tisk   |   Poslat článek známému


ISSN 1801-6383

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP