Vstup do interní sekce

Informace z jednání vědecké rady ČLK ze dne 15.2.2006

25.2.2006

Vážené kolegyně, vážení kolegové! V poslední době se množí různé diskuse a výklady ohledně Prohlášení vědecké rady (VR) ČLK, přijatého dne 15.2. 2005.

Jako účastník jednání si Vás proto dovoluji  informovat o průběhu. Oficiálním důvodem schůzky bylo posouzení návrhu indikačního seznamu pro lázeňskou péči o dospělé,děti a dorost, kde naše připomínky byly akceptovány. Na žádost prezidenta ČLK byl zařazen jako první bod „Žádost  Vědecké radě o vyjádření k současné situaci v Českém zdravotnictví“. Předložený návrh mj. obsahoval informace, že členové VR považují současné kroky ministra Ratha za racionální a nezbytné, že situace není tak vážná, aby bylo nutné demonstrovat a že VR odmítá protestní akci plánovanou na 24.2.2006 Okamžitě jsem protestoval a předal připravený materiál se stanovisky SVL ČLS JEP panu prezidentovi ČLK a předsedovi vědecké rady ČLK. Zdůraznil jsem, že SVL ČLS JEP z odborného hlediska protest  podporuje a konstatoval, že připravený dokument je nepřijatelný. Následně byla vytvořena pracovní skupina, která předložila přepracovaný dokument, který uvedené pasáže neobsahoval a obecně vyzýval k řešení situace. Vzhledem k této  změně  jsem   dokument podpořil i když jsem si uvědomoval další problémy. Mj  se nepodařilo prosadit názor, že  může dojít k poškození pacientů, protože dosud (k 15.2.2006) pro toto tvrzení nebyly předloženy jednoznačné důkazy (případy). Je ale zřejmé, že pokud se tak stane, bude uvedené konstatování přehodnoceno.

     Co říci závěrem. Podle mého názoru nelze interpretovat stanovisko VR ČLK jako podporu vyhlášky nebo MZ a v dané situaci bylo dosaženo maxima možného. Je  nezbytné setrvat v dialogu, i když se nám nedaří podle našich představ a přesvědčovat členy VR a i jiných skupin v ČLK o našich názorech. Je potřebné využít všechny možnosti k zprůchodnění nutných zásadních změn  reprezentovanými  vhodnými  kandidáty při volbách v ČLK 1.4. 2006.

     Druhý den po jednání VR  jsem znovu o stanovisku výboru SVL ČLS JEP, že se obáváme zhoršení péče a podporujeme demonstraci, informoval  přímo i pana ministra na schůzce s ním, na MZ dne 16.2.2006. Toto stanovisko vyšlo i tiskem.
 

Doc.MUDr. Svatopluk Býma, CSc

Autor: Lucka  |   Sekce: Zprávy   |   Tisk   |   Poslat článek známému


ISSN 1801-6383

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP