Vstup do interní sekce

Pilotní projekt VZP - mamografický screening

31.3.2007

V roce 2002 byl spuštěn v České republice program screeninkového mamografického vyšetření žen (bezpříznakových žen, ve věku 45-69 let).

Cílené zvaní žen k mamografickému screeninku - Pilotní projekt VZP

Na vyšetření odesílá všeobecný praktický lékař a nebo gynekolog, pokud zjistí, že žena na tomto vyšetření v posledních 2 letech nebyla.
Pro toto vyšetření jsou pravidelně akreditována a reakreditována screeninková centra a vytvořen nový kód pro vyúčtování zdravotním pojišťovnám, který není zahrnut do regulované péče.
V současné době Všeobecná zdravotní pojišťovna zahajuje pilotní projekt Cílené zvaní žen k mamografickému vyšetření.

Co to znamená pro nás a naše pacientky?
VZP pošle informační dopis těm ženám mezi 45-69 rokem věku, u kterých nemá hlášen a proplacen kód screeninkové mamografie. V tomto dopise budou ženy vyzvány, aby navštívily svého gynekologa nebo praktického lékaře a vyzvedly si doporučení na vyšetření. Předpokládá se, že lékař ženu vyšetří, zda nemá příznaky onemocnění prsu (rezistence, změna barvy a teploty kůže, vtahování kůže či bradavky, sekrece z prsu).Pokud budou známky závažného onemocnění prsu, dostane žena doporučení na diagnostické vyšetření. Pokud žena nebude mít známky onemocnění prsu, odešle ji lékař na screeningové vyšetření: na akreditované pracoviště, s diagnózou Z12.3.

Možné nejasnosti:
lékař a/nebo tato žena se domnívají, že toto vyšetření bylo provedeno, pak mohly dopisu VZP předcházet tyto skutečnosti:
    Žena změnila bydliště a/nebo zdravotní pojišťovnu
    Žena nebyla vyšetřena na akreditovaném pracovišti
    Žena neměla na žádance uvedenou správnou screeninkovou diagnózu Z12.3
V takových případech doporučuje Komise pro mamografický screenink nalézt individuální řešení, většinou edukaci o výhodách vyšetření na akreditovaném pracovišti a příště odeslat tam.

Co nadále zůstává v kompetenci všeobecného praktického lékaře?
Péče o ženský prs je i nadále součástí komplexní péče o zdraví žen, je i v zákonných normách. 
Praktický lékař a jeho sestra by měli umět vysvětlit ženám výhody účasti ve screeninku, včetně využití akreditovaných pracovišť. 
Praktický lékař by měl umět vyšetřit prsy žen a včas rozpoznat potřebu diagnostických vyšetření.
Praktický lékař se i nadále, v období pilotního projektu cíleného zvaní žen, musí dotazovat ženy na to, zda byla vyšetřena ve screeninku a případně vypsat doporučení na toto vyšetření s diagnózou Z 12.3 a odeslat na akreditované pracoviště.

Bližší viz Doporučený postup Včasný záchyt a management onemocnění prsu, SVL ČLS JEP. 
 

V Praze, 31.3. 2007 
MUDr. Zuzana Miškovská, členka komise MZ pro mamografický screenink

Seznam akreditovaných pracovišť k provádění mamografického screeningu

Autor: Lucka  |   Sekce: Zprávy   |   Tisk   |   Poslat článek známému


ISSN 1801-6383

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP