Vstup do interní sekce

Žádost o vyplnění formuláře pro VPL, kteří jsou připraveni očkovat

11.2.2021

Vážení kolegové,

situace ohledně možnosti očkování proti Covid 19 v našich ordinacích se dynamicky vyvíjí. Po dnešním jednání s předsedou vlády je jisté, že se praktici do očkování zapojí již ve fázi IA. Nepochybně budeme očkovat vakcínou Astra Zeneca a Moderna, s vysokou pravděpodobností i očkovací látkou Pfizer – BioNTech.

Dle dnešní dohody se očkování u praktických lékařů rozeběhne počátkem března . V současné době ale neumíme přesně říci, kdy a které očkovací látky budou pro naše ordinace k dispozici. Jsme přesvědčeni, že očkování v ordinacích praktiků má smysl. Je rozhodně v zájmu našich pacientů, ale i v zájmu našem, a je rozhodně smysluplnější očkovat v našich ordinacích než se podílet na práci očkovacích center. Zkušenosti z řady ordinací, které je již vyzkoušely, ukazují, že praktičtí lékaři jsou schopni své pacienty očkovat prakticky všemi v současné době schválenými očkovacími látkami. U některých je to jednodušší (Astra Zeneca), u některých složitější (Pfizer – BioNTech).

Přesto, že ministerstvo a potažmo i vládu už jsme o nutnosti očkovat v ordinacích PL přesvědčili, někteří hejtmani stále upřednostňují očkování pouze v očkovacích centrech a trvají na tom, že praktici očkovat neumí, nechtějí, nebudou atd. Účast praktických lékařů je dobrovolná. Stanovisko SPL je takové, že naprostá většina praktických lékařů bude provádět očkování svých registrovaných pacientů (v této fázi se bavíme pouze o pacientech nad 80 let), pokud budou mít zajištěnu příslušnou očkovací látku, materiál potřebný pro její aplikaci a s očkováním nebude spojena nadbytečná administrativa. Provést očkování včetně zápisu do systému ISIN podle nás praktický lékař nepochybně schopen je.

Abychom měli sami přehled o reálném stavu a věděli, kolik praktických lékařů v ČR (případně v jednotlivých krajích) je připraveno očkovat své pacienty ve svých ordinacích, eventuálně kterými očkovacími látkami kromě Astra – Zeneca, musíme mít seznam všech ordinací, ve kterých se bude očkovat. Ten je důležitý také pro to, abychom věděli, pro kolik ordinací praktických lékařů bude potřeba rezervovat vakcíny a byli schopni to doložit. Proto žádáme ty praktické lékaře, kteří jsou připraveni očkovat své pacienty ve své ordinaci, o vyplnění formuláře prostřednictvím webového odkazu: https://web.splcr.cz/ockovani-covid

Potřebujeme pouze základní údaje – tj. IČO, okres, kontakty a dále upřesnění týkající se případné Vaší ochoty pracovat i s jinými vakcínami než Astra Zeneca. Tedy o sdělení, zda je Vaše ordinace schopna očkovat i vakcínou Moderna, případně Pfizer – BioNTech. (použítí v médiích často přetřásané ruské či čínské vakcíny, která není v Evropě schválena, nepřipadá v úvahu, proto zájem o ni nezjišťujeme). Prosíme o důsledné vyplnění kontaktních údajů. Počítáme s tím, že informace a podklady k očkování budeme dále zasílat přímo na tyto emailové adresy. Tak, aby se informace o aktuální situaci dostaly rychle přímo k těm praktikům, kteří budou očkovat.

Původně jsme uvažovali provést tuto akci prostřednictvím krajských a okresních zástupců, ale nakonec jsme se rozhodli pro centrální sběr těchto údajů, který by měl celou věc zjednodušit a zrychlit. SPL poskytne výstupy týkající se daného kraje či okresu zpětně našim okresním a krajským předsedům, aby s nimi mohli dále pracovat. Vzhledem k tomu, že do očkování i rozdělení očkovacích látek (dokud jich nebude dostatek) budou nepochybně zasahovat kraje (a lze čekat různý přístup jednotlivých krajů v této věci), musí mít naši krajští předsedové přehled o tom, kteří praktici v jejich kraji jsou připraveni se na očkování podílet. Souhrnný seznam ordinací připravených očkovat dostane k dispozici centrální řídící tým a jednotliví krajští koordinátoři očkování .

Další vývoj dnes neumíme úplně předvídat a zřejmě se bude v jednotlivých krajích velmi lišit. Někde je záměr provést očkování u praktických lékařů větší, někde menší. Mailové adresy uvedené ve formuláři pak kromě informací a podkladů centrálních budou využity i pro komunikaci jak ze strany našich krajských předsedů, tak krajských koordinátorů očkování, kteří Vás budou informovat o aktuální situaci.

Faktem je to, že ze skupiny seniorů nad 80 let je v centrálním registračním systému evidována zhruba polovina, tj. kolem 200.000. U druhé poloviny není zřejmé, zda se očkovat vůbec nechce (asi nepravděpodobné), nebo čeká na možnost očkovat se u svého praktického lékaře. Bude tedy potřeba zjistit počet zájemců v této věkové skupině o očkování u praktiků. Stále platí, že dokud nebude naočkováno alespoň 70% skupiny A1, nebude zahájeno očkování dalších skupin obyvatel. A je zřejmé, že bez naší účasti není reálné naočkovat skupinu 80 + v rozumném časovém horizontu.

Předpokládáme, že většina praktických lékařů bude ochotna nabídnout možnost očkování „svým“ pacientům. K tomu bude nutné zjistit počet zájemců ve věkové skupině 80+ o toto očkování. Někde již lékaři seznam zájemců o očkování mají. Na detaily navrženého konkrétního řešení je ještě určitý čas, ale chceme, aby každý lékař dostal seznam svých pacientů, kteří se již registrovali v centrálním rezervačním systému a byli očkováni nebo čekají na termín. Bude se pak moci snadno zaměřit na své pacienty, kteří ještě registrováni nejsou. Při průměrném počtu 90 seniorů nad 80 let, který připadá na průměrnou praxi PL (ano, jde o průměr, někdo jich má více, někdo méně) to nevidíme jako zásadní organizační problém. Původní návrh, že by praktik musel i tyto pacienty vkládat do centrálního rezervačního systému, jsme odmítli a nebude to potřeba provádět.

Protože v nejbližší době bude spíše nedostatek než přebytek očkovacích látek a trvá požadavek na jasnou vazbu očkovací látky na pacienta, bude podle všeho nutné vznést požadavek na konkrétní počet očkovacích látek podle pacientů dané ordinace, kteří o ně mají zájem.

Jak sami vidíte, tak je ještě poměrně dost věcí nevyjasněných. V současné době se nám proto jedná pouze o potvrzení ochoty praktických lékařů očkovat své pacienty. Může se stát, že očkování praktickými lékaři u osob starších 80ti let proběhne jen v některých krajích, nebo proběhne jen v minimální míře. Z našeho pohledu je podstatné, aby bylo zcela jasné to, že praktičtí lékaři jsou připraveni a schopni zajistit očkování svých pacientů ve svých ordinacích. Jsme si jisti, že to dává smysl – a to zejména u vyšších věkových skupin.

Přeji Vám pevné nervy a děkuji za spolupráci.

Petr Šonka

Autor: Správce  |   Sekce: Zprávy   |   Tisk   |   Poslat článek známému


ISSN 1801-6383

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP