Vstup do interní sekce

Zvýšený monitoring variant viru SARS-CoV-2 u osob s anamnézou pobytu v Číně

9.1.2023

MUDr. Pavla Svrčinová, Ph.D.
vrchní ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví a hlavní hygienička ČR

 

Vážení,

v rámci zajištění připravenosti a včasné reakce na případný výskyt nových variant viru SARS-CoV-2 v souvislosti s aktuálním vývojem v Čínské lidové republice, které by mohly případně nepříznivě ovlivnit vývoj epidemiologické situace ve výskytu onemocnění covid-19 v ČR a v návaznosti na dopis komisařky pro zdraví a bezpečnost potravin paní Stelly Kyriakides, který zohledňuje výstupy jednání Výboru pro zdravotní bezpečnost (HSC) a v němž paní komisařka vyzývá ke zvýšené surveillance a ke koordinaci na úrovni EU při přijímání národních opatření, Vás žádám o spolupráci při zajištění zvýšeného monitoringu variant viru SARS-CoV-2 u osob s anamnézou pobytu v Číně, případně jejich epidemiologicky významných kontaktů, a to prostřednictvím zajištění indikace vyšetření nebo v případě, že vyšetření sami vykonáváte, provedení RT-PCR testu u osob s podezřením na onemocnění covid-19, včetně těch s pozitivním výsledkem antigenního testu, u nichž je známa cestovní anamnéza do Číny v inkubační době. O nutnosti provedení sekvenace vzorků s pozitivním výsledkem RT-PCR testu u osob s cestovatelskou anamnézou byl informován Státní zdravotní ústav, Zdravotní ústavy se sídlem v Ostravě a Ústí nad Labem a taktéž příslušné laboratoře.

Hlavním cílem tohoto opatření je nastavení funkčního a efektivního systému monitoringu a včasné detekce nových variant viru SARS-CoV-2 umožňující nastavení adekvátních opatření minimalizujících riziko dopadů na veřejné zdraví v ČR.

Předem děkuji za Vaši spolupráci.

S pozdravem

Rozdělovník:
Všem krajským hygienickým stanicím
Hygienická stanice hl. m. Prahy
Sdružení praktických lékařů ČR
Sdružení ambulantních specialistů ČR
Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR
Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP

Příloha:
Dopis komisařky pro zdraví a bezpečnost potravin paní Stelly Kyriakides

Dopis

Autor: Správce  |   Sekce: Zprávy   |   Tisk   |   Poslat článek známému


ISSN 1801-6383

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP