Vstup do interní sekce

Očkování v ambulancích praktických lékařů po prodělaném onemocnění Covid-19. Dopis náměstkyně pro zdravotní péči MZČR 29.7.2021

2.8.2021

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Martina KOZIAR VAŠÁKOVÁ
náměstek pro zdravotní péči

Praha 29. července 2021

Vážení kolegové

úvodem bych Vám ráda poděkovala za účast na vakcinaci proti onemocnění covid.

V ambulancích praktických lékařů je primárně distribuována vakcína Johnson & Johnson COVID-19, vyvinuta společností Janssen Pharmaceuticals ze společnosti Johnson & Johnson, o kterou stoupá zájem vzhledem k tomu, že se jedná o jednodávkovou vakcínu. S ohledem na patrné zbytky nevyočkovaných látek v ambulancích praktických lékařů se k nám dostávají informace, že v některých případech nebyla doporučována vakcinace s ohledem na protilátky v těle pacienta po prodělaném onemocnění covid.

Prosíme, abyste kolegy praktické lékaře informovali, že naopak po prodělaném onemocnění Covid-19 imunizace vakcínou poskytuje až tisícinásobnou ochranu i proti nakažlivějším variantám viru (ku příkladu varianta delta) a jde z hlediska imunitního systému o optimální vybavení proti další vlně covid u dalšího jedince.

Také si Vás dovolujeme požádat o to, abyste pacienty motivovali k aplikaci vakcíny a abyste nešířili mylnou informaci, že si mají nechat vyšetřovat protilátky po prodělaném onemocnění covid a že pokud jedinec protilátky má, že se nemá vakcinovat.

Jednodávkovou vakcínu ocení zejména lidé, kteří si přejí být rychle imunizováni a ti, kteří prodělali covid, u nichž je jednodávková vakcína výhodou.

Omezení vektorových vakcín pro osoby nad 65 let bylo pouze vyjádřením toho, že riziko nežádoucích účinků bylo mírně zvýšeno pouze v mladší věkové skupině. Nicméně riziko je i tak zanedbatelné, že vakcína je bezpečná i na základě zkušeností v České republice. Pacient pouze tak, jako u každého podání léku, musí být informován o jeho možných nežádoucích účincích.

Děkuji vám předem za pochopení a spolupráci, a prosím o rozšíření tohoto dopisu mezi kolegy praktické lékaře. Jsme vám k dispozici k případným dalším dotazům.

S pozdravem

Vážený pan
MUDr. Petr Šonka
předseda
Sdružení praktických lékařů ČR Praha

Vážený pan
doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc.
předseda
Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP Praha

Na vědomí:

Vážená paní
MUDr. Ilona Hulleová
předsedkyně
Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Praha

Dopis

Autor: Správce  |   Sekce: Zprávy   |   Tisk   |   Poslat článek známému


ISSN 1801-6383

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP